Uprawa roślin cebulowych

Kategoria: Rośliny
Tagi: , ,

Uprawa roślin cebulowych Cebule kwiatowe nie wymagają specjalnych zbiegów pielęgnacyjnych. Nawet nie wykopane jesienią ładnie się podzielą i zakwitną. Jednak, jeśli chcemy cieszyć się bujnymi i długo kwitnącymi roślinami należy o nie odpowiednio zadbać. Najpierw o sadzeniu. W sklepie wybieramy tylko te największe cebule lub bulwy, o nie uszkodzonej powierzchni, bez plam, twarde, bez widocznych pęknięć. Tylko takie dają gwarancje zakwitnięcia. Ziemię pod uprawę roślin cebulowych przekopujemy i nawozimy kilka dni przed sadzeniem. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, raczej nie gliniasta. Cebulki sadzimy na głębokość dwukrotnej wysokości cebuli. Cebule kwiatów wiosennych sadzi się najlepiej we wrześniu, by zdążyły się dobrze ukorzenić. Na zimę najlepiej lekko przykryć miejsce sadzenia kilkoma gałęziami świerkowymi lub słomą. Cebulki przeznaczone na rośliny balkonowe i tarasy również sadzi się do pojemników i otula na zimę lub przechowuje w chłodnej piwnicy, czasem podlewając.

Owoce soczyste

Kategoria: Owoce
Tagi: , ,

Owoce soczyste Owoce suche są ważnym składnikiem naszego pokarmu – przykładem niech będą pszenica, kukurydza, fasola- jednakże to owoce soczyste, zwane mięsistymi, mają bardziej zachęcający wygląd i lepiej smakują. Ogromna większość owoców soczystych posiada mięsisty miąższ, dzięki czemu wiemy od razu, z jakim owocem mamy do czynienia. Orzech kokosowy jest również klasyfikowany jako owoc mięsisty, jednak ma on wyjątkowy charakter, gdyż mezokarp, normalnie mięsista część pomiędzy zewnętrzną skórką a nasionem, jest włóknisty. Orzech palmy kokosowej jest zaliczany do grupy owoców soczystych zwanych pestkowcami. Pestkowiec to owoc posiadający zewnętrzną skórkę, środkową mięsistą warstwę i wewnętrzną, twardą, zdrewniałą warstwę, która tworzy pestkę otaczającą nasiono. Owoce pestkowe mają ogromne znaczenie handlowe, zaliczamy do nich wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele, mango, śliwki, migdały i orzechy. Włoskie. Inny typ owocu soczystego- jagoda – też jest utworzona z trzech warstw, ale tutaj endokarp, będący twardą pestką u pestkowców, jest mięsisty, dzięki czemu owoc może być zjadany w całości. Jabłko i gruszka są reprezentantami tak zwanych owoców szupinkowych, czyli tych, w których tworzeniu bierze udział nie tylko sama zalążnia, lecz również rozrośnięte dno kwiatowe. Skórka tych owoców i ich mięsista część są wytworem dna kwiatowego, w wnętrze łuski, które otaczają leżące w środku nasiona, rozwijają się w zalążni.

Suche owoce niepękające

Kategoria: Owoce
Tagi: , ,

Suche owoce niepękające Niełupki są owocami zawierającymi w sobie tylko jedno nasiono. Jedna roślina, np. słonecznik czy mniszek, może wytwarzać wiele takich niełupek, które leżą bok siebie, a w każdej z nich znajduje się tylko jedno nasiono. W niełupce pojedynczej nasiono jest otoczone suchą owocnią, która pęka tylko wtedy, zaczyna się kiełkowanie. Słonecznik ma owoce w postaci niełupki, zebrane razem na dnie kwiatostanowym, które jest silnie skróconym, rozszerzonym i spłaszczonym fragmentem łodygi. Utrzymuje ono na sobie wszystkie kwiaty wchodzące w skład kwiatostanu, który my błędnie określamy kwiatem słonecznika. Niektóre niełupki, szczególnie owoce roślin należące do rodziny złożonych, są opatrzone na szczycie wieńcem włosków lub szczecinek powstałych z przekształconego puchu kielichowego. Takie „spadochrony” możemy zauważyć u mniszka lekarskiego i służą one do lepszego rozsiewania za pośrednictwem wiatru. Orzech są podobne do niełupek, ale ich owocnia jest bardzo gruba i twarda, często zdrewniała. W orzechu, tak jak w niełupce, owocnia nie zrasta się z nasionem, które też jest pojedyncze. Ziarniaki są formą owocu traw, do których należą takie zboża, jak pszenica, owies, kukurydza. Tutaj skórzasta owocnia zrasta się z łupiną nasienną pojedynczego nasienia. Skrzydlak jest podobny do niełupki. Jednak w tym jednonasiennym owocu owocnia zamiast twardnieć, tak jak w niełupce wydłuża się w spłaszczony i skrzydlaty wyrostek. Dobrze znaną formą takiego owocu jest skrzydlak jesionu, a także skrzydlak klonu, o którego dwa takie owoce są ze sobą połączone u nasady.

Nasiona przed siewem

Kategoria: Warzywa
Tagi: , ,

Nasiona przed siewem Niektóre nasiona trzeba przed siewem poddać różnym zabiegom. Takimi zabiegami może być moczenie nasion, podkiełkowywanie czy zaprawianie. Te wstępne zabiegi zapewnią równomierne wschodzenie roślin i ich równy wzrost. Moczenie nasion polega na trzymaniu nasion w letniej wodzie przez dobę. W tym czasie nasiona lekko napęcznieją a co za tym idzie będą łatwiej kiełkować. Po wyjęciu z wody należy je osuszyć najlepiej na bibule i od razu siać. Po moczeniu nasion można przeprowadzić ich podkiełkowywanie. Podkiełkowywanie polega na tym że namoczone nasiona kładzie się na wilgotnej ligninie i przez kilka dni przechowuje w temperaturze około dwudziestu stopni. Gdy nasiona wypuszczą kiełki można je sadzić na grządki. Gleba do której sadzi się podkiełkowane nasiona musi być wilgotna bo inaczej kiełki się nie przyjmą. Nie należy takich świeżo wsadzonych roślin zaraz podlewać gdyż można uszkodzić siewki. Innym zabiegiem na nasionach jest ich zaprawianie czyli pokrycie powierzchni nasiona środkiem chroniącym roślinę przed chorobami i szkodnikami.