Zwiastuny wiosny

Kategoria: Pielęgnacja
Tagi: , ,

Zwiastuny wiosny Nic tak nie kojarzy się z wiosną, jak kwitnące tulipany, krokusy i narcyzy. Choć kwitnące tak krótko, cieszą po zimowej przerwie. Posadzone późną jesienią do gruntu pierwsze zawistują wiosnę wysadzając na powierzchnie zielone listki. Zakładając ogród warto mieć w planach miejsce na te śliczne kwiaty. W zależności od rodzaju i pory sadzenia kwitną wiosną, latem i jesienią. Bogactwo barw i kształtów gwarantuje udane aranżacje roślinne. Cebulki kwiatów dostępne są w sprzedaży cały rok, w zależności od gatunku, jednak te, które maja zwiastować wiosnę kupujemy jesienią. Tulipany, narcyzy, krokusy, szachownice, czosnki, szafirki i zimowity ukorzenią się w ziemi przez okres zimowych miesięcy, by w marcu i kwietniu zakwitnąć jaskrawymi barwami kwiatów. Bogactwo odmian tych roślin, coraz to ciekawsze kolory kwiatów zachęcają, by częściej o nich myśleć planując zasadzenia. Poza tym idealnie nadają się na kwiat cięty do pierwszych wiosennych bukietów.

Piękności w pojemnikach

Kategoria: Rośliny
Tagi: , ,

Piękności w pojemnikach Coraz chętniej sadzone są cebulowe rośliny na tarasy i balkony. Być może dlatego, że są wieloletnie, niekłopotliwe w hodowli, kwitną naprzemiennie i są wspaniałym tłem dla innych roślin. W pojemnikach można sadzić wszystkie gatunki cebulowych, a nawet pokusić się o piętrowe nasadzenia. W efekcie będziemy cieszyć się widokiem na przemian kwitnących kwiatów przez dłuższy czas. Pomysłów na kompozycje kwiatowe w pojemnikach jest nieograniczona ilość. Można sadzić kwiaty kwitnące w tym samym czasie i te następujące kwitnieniem po sobie. Ślicznie wyglądają żółte tulipany miniaturowe z fioletowymi krokusami. Cebule do pojemników sadzimy nieco głębiej niż w gruncie, zachowując odstępy kilku centymetrów od brzegu donicy. Między cebulami odstęp jest niewielki. Przy piętrowych nasadzeniach dolna warstwa powinna należeć do wysokich roślin np. tulipanów czy hiacyntów, a górna do małych np. szafirków i krokusów.

Zabiegi ogrodnicze

Kategoria: Sadzenie
Tagi: , ,

Zabiegi ogrodnicze Aby nasz ogród był piękny musimy o niego dbać, ponieważ bez tego bardo szybko stałby się zarośnięty i nawet najbardziej wytrzymały ogrodnik dałby sobie w końcu spokój z takim ogrodem. Ludzie chcąc mieć ładne ogródki i działki wokół swojego domu muszą niestety wkładać wiele wysiłku w to, aby tak było, a jeżeli nie mamy ochoty na żadne zabiegi ogrodnicze to najlepiej jest posadzić trawę na całej naszej działce i jedynie, co jakiś czas wynajmować specjalną firmę, aby tą trawę kosiła, ale jak doskonale zdajemy sobie sprawę, każde wynajmowanie jakichś osób czy firm będzie nas kosztowało i tutaj musimy zadać sobie pytanie, czy opłaca nam się wynajmować kogoś do koszenia trawy, czy może lepiej samemu zająć się tą czynnością i po kilku godzinach mieć w koszeniu kilkadziesiąt złotych. Każdy zabieg na ogródku jest czasochłonny, więc musimy się liczyć z tym, że chcąc mieć ładny ogródek musimy liczyć się z tym, że pozbędziemy się kilku godzin dziennie na dbanie o nasz zagajnik, rabatę czy warzywniak.

Oleje

Kategoria: Rośliny
Tagi: , ,

Oleje Zapasy pokarmu, w jaki wyposażają rośliny swoje zarodki w nasieniu, mają nie tylko postać cukrowców. Wiele nasion jest bogatych w tłuszcze o charakterze olejów. Nasiona roślin oleistych SA przez nas wykorzystywane do otrzymywania olejów używanych do wielorakich celów. Pola rzepaku, żółto kwitnącej rośliny oleistych z rodziny krzyżowych, są częstym widokiem w wielu miejscach świata, tak samo jak łany słoneczników, którego nasiona dostarczają cennego oleju konsumpcyjnego. Olej z oliwek, który jest powszechnie używany do robienia sałatek i smażenia, jest wyciskany z owoców drzewa oliwkowego, a olej rycynowy z nasion rącznika pospolitego. Olej rycynowy był kiedyś szeroko używany jako środek przeczyszczający, a obecnie znajduje zastosowanie w przemyśle jako płyn urządzeń hydraulicznych. Nasiona rącznika są trujące i produkowany z mnich dla celów medycznych olej musy być otrzymywany w specjalny sposób.