Owoce suche

Kategoria: Owoce
Tagi: , ,

Owoce suche Owoc jest strukturą powstałą po zapłodnieniu z zalążni i zawiera nasiono lub wiele nasion, które rozwijają się zalążków. Nie wszystkie są tak soczyste jak jabłka czy gruszki. Istnieją również owoce suche. Botanicy dokonują klasyfikacji owoców, posługując się różnymi kryteriami, i dzielą je na kilka grup obejmujących wiele typów. Owoce suche dzielone są na dwie grupy- pękające i nie pękające. Owoce pękające to te, w których owocnia, będąca wytworem ścian zalążni, sama się otwiera i wysypuje nasiona( np. łuszczyna rzepaku), a owoce niepękające to takie, których owocnia pozostaje cały czas zamknięta. Przykładem owocu niepękającego jest orzech leszczyny, ziarniak pszenicy lub niełupka mniszka lekarskiego. Owoce nie pękające mają nasiona, które otoczone są owocnią zaczynającą pękać dopiero wtedy, gdy zarodek zaczyna się rozwijać i kiełkuje.

Warzywniak

Kategoria: Porady
Tagi: , ,

Warzywniak Są różne sposoby uprawiania warzyw. Warzywa można uprawiać poprzez bezpośredni wysiew nasion do gleby lub z rozsady. Rozsada to młode roślinki które zaczynają rosnąć po wysiewie nasion w inspekcie, szklarni lub na rozsadniku. Takie małe roślinki później wysadza się bezpośrednio do gruntu. Z rozsady uprawia się najczęściej warzywa które mają długi okres wzrostu i potrzebują wyższych temperatur aby rosły. Do takich roślin zaliczamy na przykład pomidor, papryka, seler, pora i inne. Nasiona tych roślin wysiewamy już w okolicach lutego najpóźniej w marcu. Skiełkowane rośliny pikuje się czyli przesadza w momencie gdy osiągną już odpowiednia wielkość. Przesadzać można do skrzynek albo do małych doniczek. Wszystko zależy od rodzaju rośliny. Do gruntu takie warzywa wysadza się po przejściu ostatnich przymrozków czyli pod koniec maja. Ważne jest aby warzywa dojrzały najpóźniej do jesieni przed pierwszymi przymrozkami. Dzięki rozsadzie plony mamy lepsze a owoce dorodniejsze. Co również jest ważne rośliny po wschodzie rosną bardzo gęsto i dzięki rozsadzie możemy je do gruntu wysadzić w odpowiednich odstępach.

Warzywnik – przygotowania

Kategoria: Warzywa
Tagi: , ,

Warzywnik - przygotowania Do uprawy warzyw zawsze wybieramy stanowiska słoneczne. Nie nadają się na grządki warzywne okolice drzew i krzewów gdyż wówczas rośliny nie będą miały dostatecznie dużo słońca i będą słabiej rosły. Również mogą mieć za mało wody i składników odżywczych w glebie. Najlepiej glebę pod siew wiosenny przygotować na jesieni. Wtedy należy ziemię nawieźć, przekopać i pozostawić w tak zwanej ostrej skibie. Wiosną wystarczy tylko przegrabić, zrobić grządki i można siać. Jeżeli gleba nie była przekopana jesienią to wiosną trzeba to zrobić jak najwcześniej i zaraz zagrabić aby nie dopuścić do wysychania ziemi. Jeśli mamy przekopaną ziemię to trzeba wyznaczyć grządki. Najłatwiej posłużyć się sznurkiem rozpiętym pomiędzy dwoma kołkami. Jeden kołek wbijamy w ziemię w jednym planowanym końcu grządki a drugi w drugim końcu. Wygląd grządki czyli jej długość i szerokość zależą tylko od tego jak to zaplanujemy. Tylko jedna zasadą warto się kierować aby grządki nie były szersze niż jeden metr i dwadzieścia centymetrów. Taka szerokość ułatwi plewienie grządek.

Warzywnik jesienią

Kategoria: Warzywa
Tagi: , ,

Warzywnik jesienią Niektóre warzywa można siać jesienią. Dzięki temu można cieszyć się pierwszymi zbiorami warzyw już w maju kiedy rośliny posiane na wiosnę dopiero rosną. Nasiona można siać w listopadzie lub jak warunki na to pozwalają nawet na początku grudnia. Taki jesienny siew to zbiory marchewki, pietruszki, kopru, czosnku czy cebuli. Aby uprawa taka się udała konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca pod grządki. Grządki powinny być w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Gleba musi być lekka, łatwo przepuszczająca wodę i żyzna. Ziemia musi się szybko nagrzać na wiosnę aby roślinki dobrze skiełkowały i miały możliwość rośnięcia w spokoju. Jeśli chcemy przyspieszyć wzrost roślin to można grządki przykryć folią perforowaną lub zrobić tunel foliowy. Jeśli mamy zamiar siać jesienią to warto ziemię pod takie siewy przygotować na jakiś miesiąc przed siewem. Glebę trzeba oczyścić z resztek upraw poprzedzających a następnie zasilić glebę nawozami fosforowymi i potasowymi. Można również zastosować nawożenie kompostem.