Wysiewanie nasion

Kategoria: Warzywa
Tagi: , ,

Wysiewanie nasion Wysiew nasion bezpośrednio do gruntu to najprostszy sposób uprawiania warzyw dla tych którzy nie maja parapetów aby na nich ustawić pojemniki z siewkami ani nie mają czasu aby się tym zajmować. Wprost do gruntu można zacząć siać w okolicach kwietnia. Najwcześniej sieje się bób i groch, cebulę, marchew, pietruszkę, rzodkiew i rzodkiewkę oraz szpinak. Przez cały miesiąc można siać koper. W drugiej połowie kwietnia siejemy buraki. W maju można siać marchew i pietruszkę na zbiór jesienny do przechowywania przez zimę. W maju również wysiewa się fasolkę szparagową, fasolę tyczkową, ogórki, dynie i cukinie. W maju można również siać do ziemi sałatę na rozsadę, rzodkiewkę na zbiór późniejszy oraz koper na zielony koperek. Aby zapewnić roślinom odpowiednia ilość miejsca na wzrost a jednocześnie maksymalnie wykorzystać grządki można wysiać w rzędach naprzemiennie na przykład cebulę i marchew. Nie dość że zbiory będą duże to na dodatek zapach cebuli odstraszy szkodniki marchwi a zapach naci marchwi odstraszy szkodniki cebuli.

Cebula kwiatowa

Kategoria: Pielęgnacja, Rośliny
Tagi: , , ,

Cebula kwiatowa Choć przyjęło się, że wszystkie te podziemne spiżarnie roślin nazywa się cebulami ze względu choćby na kształt, to nie są to typowe cebulki. Często są to kłącza i bulwy bez typowej dla cebuli „piętki” i łusek. Cebule są magazynem pokarmowym roślin. Przez cały okres wegetacyjny gromadzą zapasy na przetrwanie zimy i rozmnożenie się. W bulwach dalii zalążki nowych roślin znajdują się w górnej części, dlatego zaleca się ostrożność przy dzieleniu bulwy. Odwrotnie jest w przypadku korzeni bulwiastych anemonów, w których zaczątki liści i korzeni rozmieszczone są nierównomiernie na całej powierzchni. Charakterystyczne cebule tulipana, narcyza i lilii, okryte warstwą łusek dzielą się przez podział cebulki, zachowując wspólną „piętkę”. Wystarczy je porozdzielać na drobne by uzyskać nowe rośliny. Kwiaty cebulowe bardzo łatwo jest rozmnożyć, praktycznie cała praca polega na rozdzieleniu cebulki czy bulwy. Inaczej niż w przypadku kwiatów nasiennych, gdzie trzeba się więcej natrudzić.

Niektóre cebulowe

Kategoria: Rośliny
Tagi: , ,

Niektóre cebulowe Wiadomo, że najbardziej popularna rośliną cebulową, która rozpoznają bez trudu nawet dzieci jest tulipan. Z przydomowych ogródków znamy kilka odmian tego kwiatu. Tymczasem jest ich ponad 120 gatunków, a odmian około 8 tysięcy. Wyhodowano nawet odmianę o czarnym wybarwieniu kwiatu. Mniej znany jest piękny hipperastrum,czyli zwartnica, mylnie nazywana amarylisem. Najbardziej ukochana roślina Hollendrów, po tulipanie, oczywiście. Na długiej łodydze zwartnicy zakwita kilka ogromnych, dzwonkowatych kwiatów. Fantastycznie wygląda posadzona pojedynczo na trawniku, ale i w pojemniku wygląda bardzo efektownie .Bezapelacyjnie, największą ozdoba letniego ogrodu są lilie. Kapryśne w uprawie, nie znoszą zacienionych mocno miejsc i źle dobranego sąsiedztwa. Kwitną przepięknie od maja do lipca (lilie azjatyckie). Jest tak wiele gatunków lilii, że każdy znajdzie swoją ulubioną pasująca do ogrodu .Lilie nie przepadają za przesadzaniem, nie lubią też wykopywania na zimę. Lepiej dać im spokój, ciesząc oczy królewskimi kwiatami.

Uprawa roślin cebulowych

Kategoria: Rośliny
Tagi: , ,

Uprawa roślin cebulowych Cebule kwiatowe nie wymagają specjalnych zbiegów pielęgnacyjnych. Nawet nie wykopane jesienią ładnie się podzielą i zakwitną. Jednak, jeśli chcemy cieszyć się bujnymi i długo kwitnącymi roślinami należy o nie odpowiednio zadbać. Najpierw o sadzeniu. W sklepie wybieramy tylko te największe cebule lub bulwy, o nie uszkodzonej powierzchni, bez plam, twarde, bez widocznych pęknięć. Tylko takie dają gwarancje zakwitnięcia. Ziemię pod uprawę roślin cebulowych przekopujemy i nawozimy kilka dni przed sadzeniem. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, raczej nie gliniasta. Cebulki sadzimy na głębokość dwukrotnej wysokości cebuli. Cebule kwiatów wiosennych sadzi się najlepiej we wrześniu, by zdążyły się dobrze ukorzenić. Na zimę najlepiej lekko przykryć miejsce sadzenia kilkoma gałęziami świerkowymi lub słomą. Cebulki przeznaczone na rośliny balkonowe i tarasy również sadzi się do pojemników i otula na zimę lub przechowuje w chłodnej piwnicy, czasem podlewając.