Owoce suche

Kategoria: Owoce
Tagi: , ,

Owoce suche Owoc jest strukturą powstałą po zapłodnieniu z zalążni i zawiera nasiono lub wiele nasion, które rozwijają się zalążków. Nie wszystkie są tak soczyste jak jabłka czy gruszki. Istnieją również owoce suche. Botanicy dokonują klasyfikacji owoców, posługując się różnymi kryteriami, i dzielą je na kilka grup obejmujących wiele typów. Owoce suche dzielone są na dwie grupy- pękające i nie pękające. Owoce pękające to te, w których owocnia, będąca wytworem ścian zalążni, sama się otwiera i wysypuje nasiona( np. łuszczyna rzepaku), a owoce niepękające to takie, których owocnia pozostaje cały czas zamknięta. Przykładem owocu niepękającego jest orzech leszczyny, ziarniak pszenicy lub niełupka mniszka lekarskiego. Owoce nie pękające mają nasiona, które otoczone są owocnią zaczynającą pękać dopiero wtedy, gdy zarodek zaczyna się rozwijać i kiełkuje.

Suche owoce pękające

Kategoria: Owoce
Tagi: , ,

Suche owoce pękające W suchych owocach pękających owocnia pęka i uwalnia dojrzałe nasiona. Jednym z najprostszych rodzajów suchych owoców pękających jest mieszek, który pękając z jednej strony, uwalnia jedno lub wiele nasion. Prawie wszystkie spośród najczęściej spotykanych suchych owoców pękających mają kilka mieszków połączonych ze sobą. Delfinium i kmieć błotna są przykładami roślin o takim układzie owoców. Strąk zawiera kilka nasion i pęka od dołu po obu stronach, tak że dwie połówki owocni oddzielają się od siebie, co umożliwia wypadanie roślin. Dobrze znanym przykładem tego typu owoców są strąki grochu i bobu. Suchym owocem pękającym wykazującym największą zmienność formy jest torebka, zawierająca w sobie kilka nasion i zwykle otwierająca się w różny sposób- wzdłuż, okrężnie lub poprzez powstanie w jej ścianie otworów, tak jak u maku. W kilku przypadkach w torebce może być tylko jedno nasiono, gdyż rozwój innych zostaje zahamowany, co widać u kasztanowca. W rodzinie krzyżowych występuje inny typ suchego owocu pękającego- łuszczyna. Jest to owoc pękający od nasady dwiema klapami, pomiędzy którymi istnieje tzw. Fałszywa przegroda. Z każdej strony tej przegrody SA umieszczone nasiona. Owoce tego rodzaju występują na przykład u rzepaku, gorczycy i tasznika.

Owoce soczyste

Kategoria: Owoce
Tagi: , ,

Owoce soczyste Owoce suche są ważnym składnikiem naszego pokarmu – przykładem niech będą pszenica, kukurydza, fasola- jednakże to owoce soczyste, zwane mięsistymi, mają bardziej zachęcający wygląd i lepiej smakują. Ogromna większość owoców soczystych posiada mięsisty miąższ, dzięki czemu wiemy od razu, z jakim owocem mamy do czynienia. Orzech kokosowy jest również klasyfikowany jako owoc mięsisty, jednak ma on wyjątkowy charakter, gdyż mezokarp, normalnie mięsista część pomiędzy zewnętrzną skórką a nasionem, jest włóknisty. Orzech palmy kokosowej jest zaliczany do grupy owoców soczystych zwanych pestkowcami. Pestkowiec to owoc posiadający zewnętrzną skórkę, środkową mięsistą warstwę i wewnętrzną, twardą, zdrewniałą warstwę, która tworzy pestkę otaczającą nasiono. Owoce pestkowe mają ogromne znaczenie handlowe, zaliczamy do nich wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, morele, mango, śliwki, migdały i orzechy. Włoskie. Inny typ owocu soczystego- jagoda – też jest utworzona z trzech warstw, ale tutaj endokarp, będący twardą pestką u pestkowców, jest mięsisty, dzięki czemu owoc może być zjadany w całości. Jabłko i gruszka są reprezentantami tak zwanych owoców szupinkowych, czyli tych, w których tworzeniu bierze udział nie tylko sama zalążnia, lecz również rozrośnięte dno kwiatowe. Skórka tych owoców i ich mięsista część są wytworem dna kwiatowego, w wnętrze łuski, które otaczają leżące w środku nasiona, rozwijają się w zalążni.

Suche owoce niepękające

Kategoria: Owoce
Tagi: , ,

Suche owoce niepękające Niełupki są owocami zawierającymi w sobie tylko jedno nasiono. Jedna roślina, np. słonecznik czy mniszek, może wytwarzać wiele takich niełupek, które leżą bok siebie, a w każdej z nich znajduje się tylko jedno nasiono. W niełupce pojedynczej nasiono jest otoczone suchą owocnią, która pęka tylko wtedy, zaczyna się kiełkowanie. Słonecznik ma owoce w postaci niełupki, zebrane razem na dnie kwiatostanowym, które jest silnie skróconym, rozszerzonym i spłaszczonym fragmentem łodygi. Utrzymuje ono na sobie wszystkie kwiaty wchodzące w skład kwiatostanu, który my błędnie określamy kwiatem słonecznika. Niektóre niełupki, szczególnie owoce roślin należące do rodziny złożonych, są opatrzone na szczycie wieńcem włosków lub szczecinek powstałych z przekształconego puchu kielichowego. Takie „spadochrony” możemy zauważyć u mniszka lekarskiego i służą one do lepszego rozsiewania za pośrednictwem wiatru. Orzech są podobne do niełupek, ale ich owocnia jest bardzo gruba i twarda, często zdrewniała. W orzechu, tak jak w niełupce, owocnia nie zrasta się z nasionem, które też jest pojedyncze. Ziarniaki są formą owocu traw, do których należą takie zboża, jak pszenica, owies, kukurydza. Tutaj skórzasta owocnia zrasta się z łupiną nasienną pojedynczego nasienia. Skrzydlak jest podobny do niełupki. Jednak w tym jednonasiennym owocu owocnia zamiast twardnieć, tak jak w niełupce wydłuża się w spłaszczony i skrzydlaty wyrostek. Dobrze znaną formą takiego owocu jest skrzydlak jesionu, a także skrzydlak klonu, o którego dwa takie owoce są ze sobą połączone u nasady.