Cebula kwiatowa

Kategoria: Pielęgnacja, Rośliny
Tagi: , , ,

Cebula kwiatowa Choć przyjęło się, że wszystkie te podziemne spiżarnie roślin nazywa się cebulami ze względu choćby na kształt, to nie są to typowe cebulki. Często są to kłącza i bulwy bez typowej dla cebuli „piętki” i łusek. Cebule są magazynem pokarmowym roślin. Przez cały okres wegetacyjny gromadzą zapasy na przetrwanie zimy i rozmnożenie się. W bulwach dalii zalążki nowych roślin znajdują się w górnej części, dlatego zaleca się ostrożność przy dzieleniu bulwy. Odwrotnie jest w przypadku korzeni bulwiastych anemonów, w których zaczątki liści i korzeni rozmieszczone są nierównomiernie na całej powierzchni. Charakterystyczne cebule tulipana, narcyza i lilii, okryte warstwą łusek dzielą się przez podział cebulki, zachowując wspólną „piętkę”. Wystarczy je porozdzielać na drobne by uzyskać nowe rośliny. Kwiaty cebulowe bardzo łatwo jest rozmnożyć, praktycznie cała praca polega na rozdzieleniu cebulki czy bulwy. Inaczej niż w przypadku kwiatów nasiennych, gdzie trzeba się więcej natrudzić.

Historia chryzantem

Kategoria: Rośliny
Tagi: , ,

Historia chryzantem Chryzantemy są kwiatami znanymi już od bardzo dawna. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z pięćsetnego roku przed Chrystusem. Wspomina o chryzantemach wielki chiński filozof i uczony Konfucjusz. Z Chin sadzonki zawędrowały do Korei a później do Japonii. W Japonii uprawiano je na początku na dworze cesarskim i ważniejszych osób w kraju. Stopniowo chryzantema stała się kwiatem rodziny cesarskiej a od roku tysiąc osiemset sześćdziesiątego ósmego stała się godłem cesarstwa. Do dziś widnieje na paszporcie japońskim w postaci stylizowanej chryzantemy. Do dziś, co roku, dziewiątego września w Japonii odbywa się Chryzantemowy Festiwal który jest ogólnonarodowym świętem. Japończycy używają również kwiatów chryzantemy w swym jadłospisie. Mamy odmiany jadalne które Japończycy smażą, marynują, gotują lub suszą. Jeśli menu obiadowe składa się z potraw z dodatkiem chryzantem to możemy również napić się herbaty z chryzantemy lub napić wódki sake również z chryzantemami. Zupy powszechnie są posypywane suszonymi płatkami chryzantem.

Ciekawostki o cebulowych

Kategoria: Rośliny
Tagi: , ,

Ciekawostki o cebulowych Tulipany są kojarzone najczęściej z Holandią, gdzie potężne uprawy tych kwiatów stały się cechą charakterystyczna krajobrazu. Tymczasem to Turcy odkryli piękno tulipanów i już w wieku XVIII doczekali się ponad 1300 odmian tych kwiatów. Do Europy trafiły w XVI wieku, początkowo w Austrii później w Holandii. Ciekawostką jest fakt, że niesamowite zainteresowanie się tymi kwiatami doprowadziło do wysokich cen za jedną cebulkę. Cebulki tulipanów były tak wysoko cenione, że żeby zdobyć jedną!! zastawiano całe majątki. Handlowano nimi na giełdach tak jak dzisiaj akcjami czy papierami wartościowymi. Tulipanowa gorączka przypada na lata 1634-1637.Krokusy, znane na długo przed tulipanami, wykorzystywane były początkowo jako źródło barwnika i podstawy perfum. Najdroższa na świecie przyprawa-szafran, to właśnie jest słupek kwiatowy krokusa. Żeby zdobyć kilogram szafranu trzeba aż 170 000 kwiatów ! Dlatego jest taka cenna. O szafranie wspominają już egipskie papirusy sprzed 3000 lat p.n.e. Był na tyle cenna przyprawą, że handlowano cebulkami krokusa jak złotem.

Piękności w pojemnikach

Kategoria: Rośliny
Tagi: , ,

Piękności w pojemnikach Coraz chętniej sadzone są cebulowe rośliny na tarasy i balkony. Być może dlatego, że są wieloletnie, niekłopotliwe w hodowli, kwitną naprzemiennie i są wspaniałym tłem dla innych roślin. W pojemnikach można sadzić wszystkie gatunki cebulowych, a nawet pokusić się o piętrowe nasadzenia. W efekcie będziemy cieszyć się widokiem na przemian kwitnących kwiatów przez dłuższy czas. Pomysłów na kompozycje kwiatowe w pojemnikach jest nieograniczona ilość. Można sadzić kwiaty kwitnące w tym samym czasie i te następujące kwitnieniem po sobie. Ślicznie wyglądają żółte tulipany miniaturowe z fioletowymi krokusami. Cebule do pojemników sadzimy nieco głębiej niż w gruncie, zachowując odstępy kilku centymetrów od brzegu donicy. Między cebulami odstęp jest niewielki. Przy piętrowych nasadzeniach dolna warstwa powinna należeć do wysokich roślin np. tulipanów czy hiacyntów, a górna do małych np. szafirków i krokusów.