Warzywnik – przygotowania

Kategoria: Warzywa
Tagi: , ,

Warzywnik - przygotowania Do uprawy warzyw zawsze wybieramy stanowiska słoneczne. Nie nadają się na grządki warzywne okolice drzew i krzewów gdyż wówczas rośliny nie będą miały dostatecznie dużo słońca i będą słabiej rosły. Również mogą mieć za mało wody i składników odżywczych w glebie. Najlepiej glebę pod siew wiosenny przygotować na jesieni. Wtedy należy ziemię nawieźć, przekopać i pozostawić w tak zwanej ostrej skibie. Wiosną wystarczy tylko przegrabić, zrobić grządki i można siać. Jeżeli gleba nie była przekopana jesienią to wiosną trzeba to zrobić jak najwcześniej i zaraz zagrabić aby nie dopuścić do wysychania ziemi. Jeśli mamy przekopaną ziemię to trzeba wyznaczyć grządki. Najłatwiej posłużyć się sznurkiem rozpiętym pomiędzy dwoma kołkami. Jeden kołek wbijamy w ziemię w jednym planowanym końcu grządki a drugi w drugim końcu. Wygląd grządki czyli jej długość i szerokość zależą tylko od tego jak to zaplanujemy. Tylko jedna zasadą warto się kierować aby grządki nie były szersze niż jeden metr i dwadzieścia centymetrów. Taka szerokość ułatwi plewienie grządek.

Warzywnik jesienią

Kategoria: Warzywa
Tagi: , ,

Warzywnik jesienią Niektóre warzywa można siać jesienią. Dzięki temu można cieszyć się pierwszymi zbiorami warzyw już w maju kiedy rośliny posiane na wiosnę dopiero rosną. Nasiona można siać w listopadzie lub jak warunki na to pozwalają nawet na początku grudnia. Taki jesienny siew to zbiory marchewki, pietruszki, kopru, czosnku czy cebuli. Aby uprawa taka się udała konieczne jest wybranie odpowiedniego miejsca pod grządki. Grządki powinny być w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Gleba musi być lekka, łatwo przepuszczająca wodę i żyzna. Ziemia musi się szybko nagrzać na wiosnę aby roślinki dobrze skiełkowały i miały możliwość rośnięcia w spokoju. Jeśli chcemy przyspieszyć wzrost roślin to można grządki przykryć folią perforowaną lub zrobić tunel foliowy. Jeśli mamy zamiar siać jesienią to warto ziemię pod takie siewy przygotować na jakiś miesiąc przed siewem. Glebę trzeba oczyścić z resztek upraw poprzedzających a następnie zasilić glebę nawozami fosforowymi i potasowymi. Można również zastosować nawożenie kompostem.

Wysiewanie nasion

Kategoria: Warzywa
Tagi: , ,

Wysiewanie nasion Wysiew nasion bezpośrednio do gruntu to najprostszy sposób uprawiania warzyw dla tych którzy nie maja parapetów aby na nich ustawić pojemniki z siewkami ani nie mają czasu aby się tym zajmować. Wprost do gruntu można zacząć siać w okolicach kwietnia. Najwcześniej sieje się bób i groch, cebulę, marchew, pietruszkę, rzodkiew i rzodkiewkę oraz szpinak. Przez cały miesiąc można siać koper. W drugiej połowie kwietnia siejemy buraki. W maju można siać marchew i pietruszkę na zbiór jesienny do przechowywania przez zimę. W maju również wysiewa się fasolkę szparagową, fasolę tyczkową, ogórki, dynie i cukinie. W maju można również siać do ziemi sałatę na rozsadę, rzodkiewkę na zbiór późniejszy oraz koper na zielony koperek. Aby zapewnić roślinom odpowiednia ilość miejsca na wzrost a jednocześnie maksymalnie wykorzystać grządki można wysiać w rzędach naprzemiennie na przykład cebulę i marchew. Nie dość że zbiory będą duże to na dodatek zapach cebuli odstraszy szkodniki marchwi a zapach naci marchwi odstraszy szkodniki cebuli.

Warzywnik jakie nasiona

Kategoria: Warzywa
Tagi: , ,

Warzywnik jakie nasiona Stosując siew jesienny musimy zaopatrzyć się w nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania. Nasiona takie siejemy nieco gęściej niż byśmy to zrobili na wiosnę. Zawsze trzeba się liczyć z tym, iż część nasion nie przezimuje a skiełkowane roślinki mogą nie przetrwać wiosennych przymrozków. Na jesieni możemy siać marchew wczesnych odmian takich jak Amsterdamska, Kalina, Karo. Termin siewu trzeba zawsze dobierać w zależności od warunków pogodowych. Zbyt wczesne sianie może spowodować, że rośliny wykiełkują jesienią i nie przetrwają zimy. Ponieważ nasiona kiełkują już w okolicach plus cztery stopnie Celsjusza, więc trzeba je siać tuż przed pierwszymi przymrozkami. Jeżeli zima jest bezśnieżna warto grządki przykryć łętami, słomą lub matami. Jeśli chodzi o siew jesienny pietruszka to mamy tylko jedna odmianę nadającą się do tego jest to odmiana Cukrowa. Na jesieni można również siać koper, szpinak, czosnek i cebulę. Cebulę można siać jako nasiona albo wysadzić do ziemi dymkę, czyli małe cebulki.